lunes, 15 de diciembre de 2014

Film "Conducta" znajduje uznanie i wygrywa 36 Festiwal Filmowy w Hawanie

Przemiany gospodarcze dokonujące się od kilku lat na Kubie mają również swój wymiar społeczny. Zarysowująca się zmiana pokoleniowa, o której pisaliśmy w artykułach podsumowujących badania terenowe prowadzone na Kubie w 2012 roku, jest coraz bardziej widoczna. Przykładem werdykt jury 36 Festiwalu Filmu w Hawanie, które zdecydowało uhonorować film "Conducta" [Zachowania], przyjęty bardzo pozytywnie przez społeczeństwo kubańskie na wyspie i środowiska emigracyjne.
Film, który nie pozostawia złudzeń co do dzisiejszego stanu moralnego i ekonomicznego społeczeństwa Kuby.
Chociaż nie jest to temat nowy i wiele przykładów filmów o tej samej tematyce można by przytoczyć, ten jest wyjątkowy i o tej wyjątkowości można przeczytać w recenzji autorstwa profesor Marii Zieliny, opublikowanej w czasopiśmie "Ameryka Łacińska" pod tytułem: Czy jest możliwe przejrzenie się w lustrze? Refleksje na temat kubańskiego filmu “Conducta” („Zachowania”)

"Zaintrygowana bardzo pochlebnymi słowami ze strony moich przyjaciół na temat nowego kubańskiego filmu „Conducta”, wykorzystałam swój pobyt na Kubie i wybrałam się do kina, żeby zobaczyć ten film wyreżyserowany przez Ernesto Daranasa, ze zdjęciami Alejandro Pereza. Obejrzałam go najpierw w osiedlowym kinie w hawańskiej dzielnicy Marianao, a potem jeszcze dwa razy w prywatnych domach, aby przekonać się, czemu zawdzięcza tak ogromny szum wokół siebie.
Nie kłamią ani plakaty, które obwołały go najbardziej popularnym filmem ostatnich dwóch lat, ani moi przyjaciele, którzy zwracali uwagę na wrażenie, jakie wywołał u widzów. Z czego wynika ten cały zgiełk? ..."

czytaj dalej w Ameryka Łacińska 2/2014 na www.amerykalacinska.com.

Katarzyna Dembicz

No hay comentarios:

Publicar un comentario